Ślęża i Sobótka - kanał informacyjny

Ta testowa stronka (blog) ma informować o wszystkim co się dzieje wokół wyjątkowej Góry Ślęży. Jest to uzupełnienie do różnych informacji i wydarzeń lokalnych z bliższej i dalszej okolicy tej magicznej góry. Zapraszam do dodawania materiałów filmowych, zdjęciowych i tekstowych jak i darmowych ogłoszeń i reklam. Prosimy również o informacje o imprezach które mają się odbyć.czwartek, 4 lutego 2016

Dzierżoniów, pożar śmieci w dawnym kościele3 lutego około godziny 14:00 dyżurny Państwowej Straży Pożarnej zadysponował dwa zastępy do wydobywającego się dymu z ruin domu przy ulicy Ząbkowickiej nr 48 w Dzierżoniowie.
Na miejscu okazało się, że paliły się śmieci zgromadzone w nieużytkowanym obiekcie. 
 Mało kto wie, że te ruiny kryją dawny kościół rycerskiego zakonu. Byli to Stróże Grobu Świętego, zwani w Polsce bożogrobcami. Kościół powstał na przełomie XIII-XIV wieku pod wezwaniem  Świętego Grobu i św. Barbary. Na dołączonej grafice przedstawiającej panoramę Dzierżoniowa na tle Ślęży z 1790 roku przedstawiony jest pod cyferką nr 4. W roku 1810, roku sekularyzacji, probostwo zamieniono na mieszkania. Po II WŚ mieścił się tu hotel i mieszkania pracowników "Silesiany" Do fotoreportażu załączyłem kilka zdjęć wnętrz co pozostało po dawnym obiekcie.

 Pierwsze zdjęcie prawdopodobnie przedstawia 6 metrowy łuk dawnego wejścia do świątyni. 
Następne w centralnej części przedstawia wąską, ceglaną klatkę schodową a po lewej otwór po dawnym kominku. 
Trzecie zdjęcie przedstawia obszerną betonową klatkę schodową wybudowaną najprawdopodobniej w pierwszej połowie XX w.

Na dołączonej grafice przedstawiającej panoramę Dzierżoniowa na tle Ślęży z 1790 roku przedstawiony jest kościół, pod cyferką nr 4. W roku 1810, roku sekularyzacji, probostwo zamieniono na mieszkania.
  Więcej informacji o tym obiekcie w galerii Dolny-Śląsk