Ślęża i Sobótka - kanał informacyjny

Ta testowa stronka (blog) ma informować o wszystkim co się dzieje wokół wyjątkowej Góry Ślęży. Jest to uzupełnienie do różnych informacji i wydarzeń lokalnych z bliższej i dalszej okolicy tej magicznej góry. Zapraszam do dodawania materiałów filmowych, zdjęciowych i tekstowych jak i darmowych ogłoszeń i reklam. Prosimy również o informacje o imprezach które mają się odbyć.środa, 29 marca 2017

Dzierżoniów, zaproszenie do muzeum

Zapraszamy do Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa na wystawę czasową Habemus Papam  w polskiej sztuce medalierskiej. Ekspozycja poświęcona jest medalom wydanym przez uzdolnionych polskich artystów, z okazji pontyfikatu Papieża Polaka św. Jana Pawła II. Szczególną uwagę przykuwają medale o nietypowych kształtach, wprowadzające nowe rozwiązania projektowe czy techniczne oraz te, dokumentujące najważniejsze daty z życia Wielkiego Polaka.
            Medalierstwo jest niezwykłą dziedziną sztuki. Ze względu na powtarzalność dzieł, pozwala odbiorcom obcować z nimi w sposób bardziej powszechny niż np.
 z malarstwem czy rzeźbą, zachowując jednocześnie unikatowy, szlachetny wyraz sztuki.
Dzieła medalierów od wielu wieków, upamiętniają istotne wydarzenia oraz znakomite osobistości. W muzeum będzie można poznać sztukę medalierstwa najlepszych polskich twórców. Adam Tyszer - ceniony kolekcjoner niejednokrotnie udostępniał swoje zbiory polskim muzeom i instytucjom kultury. Za wkład w rozwój kolekcjonerstwa polskiego został uhonorowany odznaką i dyplomem XXX –lecia  Polskiej Federacji Organizacji Kolekcjonerskich. .
Wybrane na wystawę medale prezentują historyczny pontyfikat Jana Pawła II. Przedstawiają, nie tylko wielką postać, ale także kunszt utytułowanych polskich medalierów, czy artystów rzeźbiarzy:
·         dwustronne medale Józefa Stasińskiego odlane w brązie, których awersy przedstawiają postać Jana Pawła II, a rewersy - ważniejsze wydarzenia związane
 z działalnością Kościoła;
·         Zbigniewa Łukowiaka, którego dzieła harmonijnie łączą znaki plastyczne oraz jasność przekazu;
·         Bronisława Chromego, zacierającego granice między tradycyjną formą medalu,
 a rzeźbą;
·         a także Stanisławy Wątróbskiej, Ryszarda Badawiki, Czesława Dźwigaja, Mariana Kowalskiego oraz wielu innych.
           
            Wernisaż wystawy odbędzie się 29 marca o godz. 17.30 w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa przy ulicy Świdnickiej 30. O swojej wyjątkowej kolekcji opowie Adam Tyszer. Wszystkich serdecznie zapraszamy.