Ślęża i Sobótka - kanał informacyjny

Ta testowa stronka (blog) ma informować o wszystkim co się dzieje wokół wyjątkowej Góry Ślęży. Jest to uzupełnienie do różnych informacji i wydarzeń lokalnych z bliższej i dalszej okolicy tej magicznej góry. Zapraszam do dodawania materiałów filmowych, zdjęciowych i tekstowych jak i darmowych ogłoszeń i reklam. Prosimy również o informacje o imprezach które mają się odbyć.poniedziałek, 21 marca 2016

Poszukiwanie skarbów

POSZUKIWANIE SKARBÓW
Geokeszing (ang. geocaching) to gra terenowa polegająca na znajdywaniu „skarbów” ukrytych przez innych uczestników. Poszukiwany skarb, tzw. skrzynka (kesz), to odpowiednio zabezpieczony, wodoszczelny pojemnik, zawierający przede wszystkim dziennik.

Kolejni odkrywcy odnotowują (potwierdzają) w nim swoje znalezisko. 
Jeśli rozmiar skrzynki na to pozwala, znajdują w niej także drobne upominki.
Umiejscowienie skrzynki ma na celu pokazanie ciekawego miejsca, widoku lub zabytku. 
Geokeszing jest zabawą dla wszystkich, niezależnie od wieku. Skrzynki (kesze) można szukać indywidualnie jaki w większym gronie. Skrzynki w powiecie dzierżoniowskim są umieszczone w mieście jak i poza nim również w naszych górach. 
W celu odnalezienia "skarbów" służy mapy  zamieszczone na portalu; https://www.geocaching.com (na dole ustawiamy jęyk polski), następnie w zakładce zabawa wybieramy wyświetl mapę skrytek.


 Proponuję na początek łatwą skrzynkę "Kapliczkę morowego powietrza" znajdującą się między Dzierżoniowem a Uciechowem.


przed wybraniem się na poszukiwania warto w opisie skrzynki przeczytać podpowiedź jak i ostatnie wpisy. 

Jeżeli przy ostatnich wpisach  są uśmiechnięte buźki, świadczące że skrzynka została odnaleziona to możemy udać się w teren. Doświadczony keszer (ponad tysiąc znalezień) poradził mi  na komórce zainstalować  darmową i z opcją ustawienia po polsku, aplikację ;  c:geo – Geocaching for Android, która prawie bezbłędnie prowadzi do celu.
Działająca aplikacja c:geo, wskazuje kierunek i odległość do skrytki "Zamek Pieszyce". Widoczny kompas czasami kręci się nie tak jak trzeba, ale odległość trzyma bezbłędnie i  po metrach dochodzimy do celu.  Zamek to dużo powiedziane
są to ruiny średniowiecznego warownego grodu, znajdującego się naprzeciwko sanatorium w Rościszowie.
Więcej zdjęć i opis tej warowni >tutaj
 Dodam że na 15 skrytek które szukałem,  żeby opisać temat,  znalazłem 12. Aplikacja w komórce niektóre pokazywała z dokładnością 0,5 metra. Ale jedną znalazłem 25 metrów od tego co pokazywała mi komórka.
Kapliczka morowego powietrza.
  
Wracając do kapliczki, dojść lub dojechać rowerem można polną drogą. Jeżeli ktoś zamierza samochodem to auto trzeba zostawić na odcinku nieużywanej drogi przed wjazdem na obwodnicę Uciechowa i do kapliczki dojść, około 150 m skrajem strumienia. Po znalezieniu i dokonaniu wpisiu w dzienniczku kesza,
możemy przy pomocy zainstalowanej aplikacji poszukać w pobliżu następnej skrzynki. 
Po udanej wyprawie na stronie skrzynki powinniśmy odnotować zaliczenie kesza, lub nie. Do tego służy; 

Tu wpisujemy znalezienie lub nie "skarbu"

Data wpisu pojawi się automatycznie oraz kto dokonał. Można jednak dopisać coś od siebie itp..
Przy każdej ze skrzynek jest również internetowa galeria, przy której możemy dodać własne zdjęcie przedstawiające miejsce. Tylko trzeba pamiętać żeby nie pokazywać ukrycia  skrzynki. Takie pokazanie nazywa się "spojlerowanie" i jest zabronione ponieważ psuję zabawę szukania.
  
Przykładowy filmik z maskowaniami skrzynek 
Drugim portalem do geokeszingu jest
http://www.geocaching.pl/index.php całkowicie po polsku i przy pomocy tego samego konta możemy się logować również do tego międzynarodowego, wymienionego wcześniej.  
Na terenie Polski znajduje się 29692 aktywnych skrytek. 94391 użytkowników znalazło przynajmniej jedną skrytkę.
Co bym na pewno dodał to informacja że nieznalezienia też się loguje!! Co do dokładności - wpływ ma na to pogoda, sprzęt szukającego no i dokładność ukrycia więc jest dużo zmiennych, dlatego do współrzędnych ukrycia zawsze trzeba podchodzić z przymrużeniem oka. Jeżeli chodzi o programy to jest jeszcze Locus (można na niego zainstalować lepsze mapy takie jak na przykład z geoportalu ale dobrze mieć premium na GC bo ma limit skrzynek niestety.. a do c:geo można również ściągnąć mapy offline dzięki którym można spokojnie szukać w lasach i górach bo nie potrzeba internetu - http://download.mapsforge.org/maps/europe/
Pogoda robi się sympatyczna dlatego zapraszam do szukania "skarbów"