Ślęża i Sobótka - kanał informacyjny

Ta testowa stronka (blog) ma informować o wszystkim co się dzieje wokół wyjątkowej Góry Ślęży. Jest to uzupełnienie do różnych informacji i wydarzeń lokalnych z bliższej i dalszej okolicy tej magicznej góry. Zapraszam do dodawania materiałów filmowych, zdjęciowych i tekstowych jak i darmowych ogłoszeń i reklam. Prosimy również o informacje o imprezach które mają się odbyć.piątek, 17 kwietnia 2015

Dzierżoniów, 150-lecie gazowni

150 lecie Gazowni Dzierżoniowskiej

Dzierżoniowska gazownia na stan 1971 r.

Historia gazownictwa na Dolnym Śląsku od początku XIX wieku związana jest z zakładami gazowniczymi i spółkami, które pozostawiły po sobie prawdziwe cywilizacyjne i technologiczne dziedzictwo.

 Rok 1762 - powstaje pierwsza Gazownia w Europie. 
 I połowa XIX w. - gaz miejski wykorzystywany jest do oświetlania ulic. Gaz towarzyszący wydobyciu ropy naftowej wykorzystuje się również lokalnie w kopalniach ropy, gazoliniarniach w kotłach i dla celów grzewczych. 
 1843 - pierwsza lampa gazowa zostaje zawieszona we Wrocławiu w restauracji "Złota Gęś". 
 1846 - powstaje pierwsza gazownia w Szczecinie. Kolejno rozpoczynają działalność: gazownia we Wrocławiu, w Krakowie i Poznaniu. Na przełomie XIX i XX w. na obecnych terenach Polski, pracowało około 230 gazowni miejskich.
 W roku 1863 rozpoczęła działalność Gazownia dzierżoniowska, która zlokalizowana była na terenie byłych magazynów Dzierżoniowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego przy ul. Kopernika.

Jest to fragment artykułu Lidii Lelito który w skróconej wersji  ukazał się w ROCZNIKU DZIERŻONIOWSKIM 2013
Cały (pełna wersja)  artykuł w formacie PDF dostępny >TUTAJ