Ślęża i Sobótka - kanał informacyjny

Ta testowa stronka (blog) ma informować o wszystkim co się dzieje wokół wyjątkowej Góry Ślęży. Jest to uzupełnienie do różnych informacji i wydarzeń lokalnych z bliższej i dalszej okolicy tej magicznej góry. Zapraszam do dodawania materiałów filmowych, zdjęciowych i tekstowych jak i darmowych ogłoszeń i reklam. Prosimy również o informacje o imprezach które mają się odbyć.piątek, 24 kwietnia 2015

Ceglane kręgi, dokończenie.

Ponad rok temu kolega Wojtek na swym blogu;  Sowiogórski Olbrzym - prawda o Riese 
Zadał pytanie; do czego mogły służyć betonowo-ceglane budowle? 

Po kilku miesięcznym dochodzeniu wynikło że są to stanowiska strzeleckie. O czym miało dowodzić zdjęcie takich betonowych kręgów na platformie kolejowej, gdzie w środku znajdował się strzelec z karabinem >TUTAJ<.     

A tu się okazuje że faktycznie były to stanowiska strzeleckie, co zostało opisane w Roczniku Świdnickim z 1995 roku 

Fragmencik rocznika z opisanym położeniem stanowisk w Świdnicy. Rozwiązanie zagadki przesłał nasz czytelnik Ryszard z Dzierżoniowa.

 Mapka stanowisk strzeleckich i innych nie do końca rozpracowanych obiektów w Świdnicy i bliskiej okolicy  
                                                                 
                                                               1.Stanowiska przy wiadukcie na Esperantystów
Krąg betonowy z betonowym dnem, ale czy to stanowisko strzeleckie? Ale może to  to pojemnik na piasek do ewentualnego gaszenia drewnianej konstrukcji  wiaduktu. A może jeszcze do innych celów służył ten obiekt.   
                                      
2. Wiadukt nad Kanonierską
Tutaj znajdują się dwa kręgi,  po jednym z każdej strony wiaduktu
Krąg betonowy między torami o średnicy 100 cm o grubości ścianki około 7 cm i głębokości około 50 cm. Dno stanowi płyta betonowa stanowiąca jedną całość z kręgiem. Jak na stanowisko trochę za płytko, a może zostało  rozebrane? Albo służył ten obiekt do czego innego.   

3 Stanowisko I przy Sprzymierzeńców.
 Obiekt znajduje się na paro metrowym wzgórzu. górującym nad wiaduktem. Około 150 metrów dalej po przeciwnej stronie torów w kierunku  stacji znajduje się prawie identyczne stanowisko "Stanowisko II". Każdy obiekt ceglany posiada czapę betonową o grubości  25 cm.  Na wierzchu znajduje się osiem podłużnych rowków, długości 40 cm odpowiadającym  kierunkom, gdzie najprawdopodobniej znajdowały się  listwy służące zamocowaniu desek jako górnej powierzchni. Na krawędzi wewnętrznego otworu znajduje się 12 otworów które określały podziałkę godzinową w celu jedno znaczącego kierunku obserwacji.    


4. Stanowisko II przy Sprzymierzeńców. 
Bunkier tak nazwali to kolejarze. Znajduje się przy torze prowadzącym do Sobótki.


Obok stanowiska znajduje się platforma z betonu z wystającymi śrubami jak by miało być coś przykręcone.
Może to podstawa pod słup energetyczny?
5, Stanowiska przy moście na Bystrzycy w pobliżu ul. Przyjaźni 
Tutaj po przeciwnych stronach mostu na Bystrzycy zachowały się dwa podobne stanowiska.

6, Stanowisko przy moście nad Bystrzycą w pobliżu ul. SportowejW 2014 r. teren wokół mostu i przy torowisku był sprzątany. Betonowa konstrukcja stanowiska jest przewrócona tak jakby gotowa do wywiezienia.

7, Stanowisko przy cukrowni
 Najprawdopodobniej był to punkt obserwacyjny, z jednej strony na stację i cukrownię a z drugiej na most nad Piławą  i dalej na wiadukt nad drogą do Wilkowa. Betonowy krąg znajduje się jeszcze między wiaduktem a mostem.


Dwa  betonowe kręgi znajdują się u podnóża torowiska, bliżej stacji. Średnica zewnętrzna wynosi 195 centymetrów o grubości ścianki  18 cm. Prawdopodobnie jest to pozostałość prac melioracyjnych prowadzonych w pobliżu w latach siedemdziesiątych XX w.    


8. Stanowisko lub betonowy pojemnik na piasek lub do czegoś innego nad ulicą Kopernika.  
Tutaj w centrum kadru, niewidoczny, zasłonięty przez trawę 


9. Betonowa konstrukcja


Prawdopodobnie jest to betonowy typowy śmietnik wyprodukowany przed 1945 rokiem w Dzierżoniowie. To jest jedyny ślad który  pozostał po domku dróżnika który musiał się tu znajdować?
Moje co nieco; Objeżdżając te tu ofotografowane  obiekty nasuwają się się kolejne pytania:
Kto obsadzał te obiekty? na czym polegała ta obserwacja  i czy to były posterunki całodobowe czy tylko jak ogłaszany był alarm? oraz  czy osada  była jednoosobowa?