Ślęża i Sobótka - kanał informacyjny

Ta testowa stronka (blog) ma informować o wszystkim co się dzieje wokół wyjątkowej Góry Ślęży. Jest to uzupełnienie do różnych informacji i wydarzeń lokalnych z bliższej i dalszej okolicy tej magicznej góry. Zapraszam do dodawania materiałów filmowych, zdjęciowych i tekstowych jak i darmowych ogłoszeń i reklam. Prosimy również o informacje o imprezach które mają się odbyć.piątek, 11 kwietnia 2014

Magnezyt, Sobótka odsłania ostatnią tajemnicę?

.Gdy na początku XXI wieku stawiano pierwsze domy na terenie dawnej kopalnii magnezytu "Maria Concordia" w Sobótce, było pewne że historia kopalni i legendarnej nieodkrytej podziemnej  fabryki  "FAMO", odchodzi w zapomnienie.
Osiedle na terenie dawnej kopalni stan 2012 r.
Jednak były osoby które  cały czas przeszukiwały archiwa i teren przyległy przy dawnej kopalni. Jednym z nich jest "Matthew". A o efektach jego dociekań można poczytać na blogu; Zielonogórskiej Grupy Eksploracyjnej >tutaj<.

Jedyny pozostały ślad po dawnej kopalni. Na prawo od "wieży" znajdowała się  do połowy lat 70 XX wieku hałda widoczna na zdjęciu poniżej.

Obóz Służby Pracy Rzeszy 4/115 "Siling". W tle hałda  a za nią kopalnia.  Zdjęcie pochodzi z portalu Dolny-slask  

Współczesny widok z  miejsca  gdzie dawnej stała hałda. Baraki obozu znajdowały się w miejscu dzisiejszego pawilonu klubu kolarskiego (z zielonym dachem).  

Fragment mapy (prawdopodobnie stan na koniec wojny) przedstawiający teren kopalni.

Mapa pochodzi z AMZP którą można pobrać >tutaj< (uwaga nie wszystkie przęglądarki jak Chrome, ją otwierają. Mapę otwiera np. Mozilla Firefox.)
Tutaj pod warstwą ziemi jest zaspawany właz do szybu "Elza"
A co było można zobaczyć w kopalni w podziemiu, przedstawia poniższy filmik;

Ostatnie dni obiektów naziemnych "Magnezytu" przedstawia nasz filmik.

Zaspawanie i zasypanie włazu nastąpiło po tej akcji.

Współczesny widok na teren dawnej kopalni.
Gdzieś przed tym domem znajduje się zaspawany i zasypany właz do szybu "Elza" 

Sobótka pod Gozdnicą w widoku z terenu kopalni.
Sobótczański Rynek. Tutaj w połowie lat 60 gdy budowano pomnik i porządkowano otoczenie, odkryto piwnice. Młodzież mówiła odkryto wejście do podziemi, ale wszystko zasypano i nic nie odkryto. 
Ale dwadzieścia lat później coś znaleziono na co sporządzono ciekawą notatkę
Magiczna Sobótka dalej strzeże swoje tajemnice i czeka na swoich odkrywców.

Na zakończenie dodam że fabryka FAMO mieściła się we Wrocławiu, a  w Sobótce mieściła się filia. Historia i wyroby można zobaczyć na Dolnym-Slasku.