Ślęża i Sobótka - kanał informacyjny

Ta strona (blog) ma informować o wszystkim co się dzieje wokół wyjątkowej Góry Ślęży. Jest to uzupełnienie do różnych informacji i wydarzeń lokalnych z bliższej i dalszej okolicy tej magicznej góry. Zapraszam do dodawania materiałów filmowych, zdjęciowych i tekstowych jak i darmowych ogłoszeń i reklam. Prosimy również o informacje o imprezach które mają się odbyć.



środa, 20 lutego 2019

Ślęża i zagadkowe wąwozy

Wąwóz środkowy. Około 20 metrowa skarpa z lessu, zero skał i kamieni. 

Wydawało mi się że masyw Ślęży znam na tyle że nic nie może mnie zaskoczyć, ale oglądając ukształtowanie terenu wzniesienia Winna Góra górującego nad Przemiłowem na warstwie lidar trafiłem na ciekawe wąwozy na tyle mnie to zainteresowało że postanowiłem to sprawdzić na miejscu.



Mapka przedstawia obszar od Przemiłowa do Karolina Na mapce wyraźnie widać trzy kaniony jakby po rzekach. Dla ułatwienia i zbadania na miejscu podzieliłem je na trzy, wschodni, który jest oznaczony na mapach, następny środkowy i południowy. Nie wiem dlaczego tych dwóch nigdzie nie ma na mapach chociaż wysokość ścian dochodzi do około 20 metrów. Gdy pokazałem te twory znajomemu geologowi to dał taką teorię że to może jak topił się lodowiec to powstały te koryta. Ale jak naprawdę było nigdzie nic nie można znaleźć. Dodam że te rowy są wykonane w ziemi, nie przebiegają przez pokłady skalne w środku niema żadnych skał ani kamieni. Dla minie jest to jest zagadka. Może ktoś ma co to jest i jak powstało?
Link do zdjęcia i znaczników /TUTAJ/
Moje przemyślenia jako turysty i fotografa amatora zebrałem poniżej.
Widok ze skarpy w dno wąwozu. po lewej stronie droga która łagodnie schodzi na dno wąwozu a później do  Karolina.

Ukształtowanie wąwozu w środkowej części.

Początkowe metry wąwozu środkowego blisko szczytu Winnej Góry.


Zakończenie Wschodniego wąwozu.
Dość zagadkowym elementem jest jakby studnia lekko zasypana, ogrodzona położona blisko wzniesienia. Dokładnie znajduje się między wąwozem wschodnim a środkowym/lekko do góry gdzie wskazuje długopis/.
Widok na Karolin z miejsca zaznaczone długopisem z lokalnej drogi, jedynego miejsca gdzie można znaleźć odłamki serpentynitu. Prawdopodobnie przywiezione przez leśników do utwardzenia tych leśnych dróg. Tymi drogami, przy niewielkiej różnicy poziomów, spacerują mieszkańcy a prawdopodobnie przyjeżdżający turyści do Przemiłowa czy Sulistrowic. Dodam że na tych leśnych drogach nie ma błota.   
Poniżej droga leśna prowadząca do leśnej krzyżówki a następnie Przemiłowa.  
Po prawej jest wejście do wschodniego wąwozu który zaczyna się po kilku metrach.
Tym miejscem powinien się również zainteresować Klub Biegacza z Sobótki, ponieważ prowadząc samymi wąwozami można zrobić 5 km spokojnej trasę bez wody, błota i skał i kamieni gdzie w razie upadku nic się nie stanie. Można ustawić też bardzo ekstremalną trasę.

Jedne informacje o lodowcu w masywie znalazłem w /wikipedii/
,,Masyw Ślęży był dwukrotnie ogarnięty lądolodem skandynawskim, w zlodowaceniu południowopolskim(przed 480-430 tysiącami lat) i środkowopolskim (przed 240–180 tysiącami lat). Szczyt wystawał nad powierzchnię lodowca tylko około 100 m, w formie nunataka. Surowy klimat doprowadził do potrzaskania odsłoniętej skały i utworzenia wokół szczytu gołoborzy, obecnie porośniętych lasem. W trakcie topnienia lodu na spłaszczeniach pod szczytem pozostały czapy moreny, a na stokach terasy kemowe, utworzone z piasku składanego przez spływające wody. U podnóża pozostały po ustąpienia lodowca gliniaste osady moreny dennej, która zrównała dawniejsze zaklęsłości i przykryła grubym płaszczem starsze osady. Lokalnie, zwłaszcza od strony południowej, osadzone zostały utwory pylaste, na których utworzyły się żyzne gleby lessowe,,
Czyżby to było częściowe wytłumaczenie dlaczego było tyle lessu w tym miejscu? Marek Staffa w Słowniku Geografii Turystycznej Sudetów opisuje że niektórzy badacze piszą że ostatnie zlodowacenia w masywie były 20 000 lat temu i może wtedy jak topił się lód i wody wypłukały te wąwozy?
Dlaczego tych wąwozów nie ma na mapach turystycznych i innych /oprócz wschodniego który jest/.
Moje przypuszczenie jest takie że są to białe plamy zrobione przez wojsko i później nie poprawiane. Ponieważ do tych wąwozów można nie postrzeżenie wjechać z drogi Oleszna a Przemiłów i ukryć dużo sprzętu wojskowego i żołnierzy zwłaszcza przy wjazdach do wąwozów?


Dla minie jest to zagadka, dużo zagadek. Może ktoś ma wiedzę jak te wąwozy powstały?
I inne informacje w tym temacie które proponuję zebrać i ukazać na filmie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz