Ślęża i Sobótka - kanał informacyjny

Ta testowa stronka (blog) ma informować o wszystkim co się dzieje wokół wyjątkowej Góry Ślęży. Jest to uzupełnienie do różnych informacji i wydarzeń lokalnych z bliższej i dalszej okolicy tej magicznej góry. Zapraszam do dodawania materiałów filmowych, zdjęciowych i tekstowych jak i darmowych ogłoszeń i reklam. Prosimy również o informacje o imprezach które mają się odbyć.wtorek, 19 sierpnia 2014

Zagłada Riese

Zagłada Riese, pod takim tytułem ukazała się nowa książka Romualda Owczarka, której prezentacja nastąpiła 15 sierpnia 2014 r. Prezentacja odbyła się w Walimiu, blisko miejsc które są w niej opisywane.

  Prezentacji książki towarzyszył wykład przybliżający powstanie nowej publikacji.
W blisko dwu godzinnej prelekcji, dowiedziałem się więcej niż można znaleźć w internecie w tym temacie.
Na przykład że miejscowa ludność nie wiedziała co tu się robi na ich terenie. Autor dotarł do dokumentów, i to wcale nie tajnych gdzie jest szczegółowo opisane gdzie dany pracownik, na jakim odcinku pracował co robił i w jakim charakterze a nawet gdzie był zakwaterowany i jeżeli posiadał telefon to też był podany. Dodam że dużo podwykonawców to były firmy miejscowe.
Romuald Owczarek dotarł do unikatowych dokumentów i map, gdzie był wybudowany sejf (magazynek) na materiały wybuchowe potrzebne przy budowie kompleksu w Rzeczce. W dokumentach jest precyzyjny rysunek z podanymi wymiarami tego obiektu.
    Na prelekcji przedstawiono została historia i sposób działania organizacji Todt przy budowie kompleksu, oraz kiedy po raz pierwszy w dokumentach pojawiła się nazwa  Riese.
 

Podczas wykładu dowiedzieliśmy się między innymi że Hitler wydał dyrektywę, że niemiec nie może pracować fizycznie, od tego są więźniowie. 
Romuald przedstawił skrótowo publikacje niemieckich autorów w temacie Riese.
Po wykładzie można było kupić omawianą publikację jak i poprzednią "U BRAM RIESE", oczywiście z podpisem autora.Walim,  zajazd Hubert, urokliwe miejsce gdzie odbyła się prezentacja książki.
Opisywaną książkę czyta się z  wielkim zainteresowaniem, dlatego  na zapowiadaną  dalsza część chciało by się już mieć.

Więcej zdjęć w galerii >tutaj<

    Wywiad Bartosza Rdułtowskiego z Romualdem Owczarkiem