Ślęża i Sobótka - kanał informacyjny

Ta strona (blog) ma informować o wszystkim co się dzieje wokół wyjątkowej Góry Ślęży. Jest to uzupełnienie do różnych informacji i wydarzeń lokalnych z bliższej i dalszej okolicy tej magicznej góry. Zapraszam do dodawania materiałów filmowych, zdjęciowych i tekstowych jak i darmowych ogłoszeń i reklam. Prosimy również o informacje o imprezach które mają się odbyć.



niedziela, 14 czerwca 2020

Włóki, mała retencja i nowy obiekt rekreacji


Zakres budowy obiektu małej retencji obejmował usunięcie zbędnych drzew, wykonanie prac ziemnych, zagospodarowanie terenu, powstanie miejsc parkingowych, nasadzenia krzewów, nawiezienie i rozplantowanie ziemi, sianie trawy, pogłębianie rowów doprowadzających wodę oraz pozostałe prace porządkowe. Ważnym zadaniem było także zmodernizowanie rowu przydrożnego, który został dokonany podczas prac związanych z remontem drogi powiatowej, który będzie doprowadzał wodę do stawu. Nowo powstały obiekt może pomieścić nawet 500 m3 wody. Działania małej retencji mają na celu likwidację przyczyn i skutków pogorszenia naturalnych stosunków wodnych poprzez spowalnianie odpływu wody na danym terenie, minimalizację skutków suszy i przeciwdziałanie powodzi. Cały koszt prac wyniósł prawie 20 tysięcy złotych z czego 90 % tej kwoty pochodziło z funduszu sołeckiego i nagrody z UMWD, a reszta stanowi środki prywatne byłego sołtysa Włók Marcina Pięta. W pracach przy zbiorniku małej retencji uczestniczyli też członkowie Rady Sołeckiej oraz pracownicy interwencyjni Urzędu Gminy Dzierżoniów.
Warto pamiętać, że na terenie Włók znajdowała się niezliczona ilość małych przydomowych sadzawek i około 15 dużych stawów. Służyły one nie tylko do zbierania wody w porze deszczowej, ale miały jedną szczególna funkcje tzw. zbiorników retencyjnych. Włóki znajdują się w obszarze dużej zlewni 2 głównych cieków wodnych czyli potoku Gniły i Włóczka oraz rowów melioracyjnych odwadniających Wzgórza Kiełczyńskie. Owe zbiorniki wodne spełniały również rekreacyjną rolę w lecie będąc doskonałym miejscem do kąpieli, a zimą służyły do jazdy na łyżwach. Wokół tak wielu stawów powstawały gniazda bocianie, które były dodatkową atrakcją.









A tak wyglądało to miejsce jeszcze kilka miesięcy temu.












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz