Ślęża i Sobótka - kanał informacyjny

Ta strona (blog) ma informować o wszystkim co się dzieje wokół wyjątkowej Góry Ślęży. Jest to uzupełnienie do różnych informacji i wydarzeń lokalnych z bliższej i dalszej okolicy tej magicznej góry. Zapraszam do dodawania materiałów filmowych, zdjęciowych i tekstowych jak i darmowych ogłoszeń i reklam. Prosimy również o informacje o imprezach które mają się odbyć.



sobota, 12 października 2019

Dzierżoniów, kierunek sztuka


5 września 2019 r. o godz. 19:00 w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa odbył się wernisaż wystawy pt. „kierunek SZTUKA” Zostały zaprezentowane: malarstwo, ceramika i szkło ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, bogate zbiory prezentowane były dotąd w wielu renomowanych instytucjach – m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Zamkowym w Malborku czy też w Zamku Książ w Wałbrzychu. Teraz do tego zacnego grona dołącza Muzeum Miejskie Dzierżoniowa. Kurator wystawy dr Krzysztof Przylicki, dyrektor Muzeum KUL, zapoznał zebranych z historią i zawartością zbiorów muzealnych KUL. Biskup świdnicki Ignacy Dec powiedział; Szanowni państwo kiedy wygłaszam słowa które zazwyczaj układam w tryptyk, tryptyk dzisiaj ma brzmienie: Sztuka, KUL i Dzierżoniów. Dzierżoniowianie oraz przybywający do Dzierżoniowa turyści będą mieli wyjątkową okazję do podziwiania obrazów i rysunków najznakomitszych polskich malarzy i rysowników – m.in. Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Włodzimierza Tetmajera, Jacka i Rafała Malczewskich, Józefa Chełmońskiego i Jerzego Nowosielskiego. Nieduża, acz wyjątkowo cenna kolekcja malarstwa obcego, obejmuje dzieła tak uznanych artystów.

Malarstwo obce było reprezentowane przez artystów jak: Marten van Valckenborch (wybitny manierysta flamandzki, którego prace znajdują się w zbiorach wiedeńskiego Muzeum Historii Sztuki), Jan Molenaer II, Abraham Storck, Hendrick Verschuring, Christoph Friedrich Reinhold Lisiewski, Christian Georg Schütz Starszy i inni. Wśród prezentowanych obrazów unikatem jest namalowany na blasze XVII-wieczny flamandzki obraz „Kordegarda małp” z kręgu Davida Teniersa Młodszego.
Zachwyt, nie tylko koneserów sztuki, wzbudzają także wyroby rzemiosła artystycznego – zwłaszcza porcelany z królewskich manufaktur w Miśni i Berlinie oraz szkła ze śląskich i czeskich wytwórni. Wystawa „kierunek SZTUKA” – prezentowana w stylowych wnętrzach „czerwonej willi” – jest wydarzeniem wielkiej rangi w życiu kulturalnym Dzierżoniowa oraz niewątpliwym wyróżnieniem zarówno dla Muzeum Miejskiego, jak i samego miasta oraz Ziemi Dzierżoniowskiej.





1 komentarz: