Ślęża i Sobótka - kanał informacyjny

Ta testowa stronka (blog) ma informować o wszystkim co się dzieje wokół wyjątkowej Góry Ślęży. Jest to uzupełnienie do różnych informacji i wydarzeń lokalnych z bliższej i dalszej okolicy tej magicznej góry. Zapraszam do dodawania materiałów filmowych, zdjęciowych i tekstowych jak i darmowych ogłoszeń i reklam. Prosimy również o informacje o imprezach które mają się odbyć.sobota, 23 listopada 2013

„Śląsk w kartografii XV-XVIII w.” Dzierżoniów, wystawa.


W Muzeum Miejskim  w Dzierżoniowie 22 listopada 2013 r.  nastąpiło otwarcie nowej wystawy czasowej „Śląsk w kartografii XV-XVIII w.”.
O godz. 17 00   kurator wystawy, geodeta i miłośnik kartografii Manfred Spat z Haus Schlesien poprowadził wykład połączony z  prezentacją, gdzie przewodnim tematem  było powstanie pierwszej precyzyjnej mapy Śląska wykonanej przez Martina Helwiga z 1561 roku.

Pierwsza szczegółowa  mapa Martina Helwiga z 1561 r. 

 Z wykładu wiele dowiedzieliśmy się z życia wrocławskiego nauczyciela i kartografa Martina Helwiga, którego mapa stała sie przykładem dla następnych kartografów . Dowiedzieliśmy się jak przez trzy lata powstawała wymieniona mapa, jak zostały zbierane i mierzone odległości  

Fragment mapy z  bliskiej okolicy Ślęży.

Wystawiane mapy Śląska, po lewej z 1630 r. a po prawej z 1660 r.Manfred Spata, prelegent i właściciel większości zbioru, pierwszy od lewej, odpowiada na pytania.

Na wystawie oprócz map można było zobaczyć, książki i weduty śląskich miast ze zbiorów Haus Schlesien w Koenigswinter. 
Joachim Cureus, Kronika Śląska, 1571 - 1585 Gentil Silesiae/Kraju Śląskiego prawdziwe i krótkie opisanie. Autor; J. Cureus, Wittenberga 1571 / Frankfurt nad Menem 1585 r. 

Handlarz map, porcelana miśnieńska, ok. 1760 r. Wysokość 17 cm, projekt: J.J. Kaendler i P. Reinicke, ok. 1760 r. Kopia z 2010 r., Staatliche Porzellan-Manufaktur Miśnia.

Prezentacja innych map terenów graniczących ze Śląskiem.


Film II część z wykładu o mapie Helwiga

Film I część z wykładu o życiu Helwiga
Na wystawie prezentowane są  również mapy Księstwa Świdnickiego z XVII i XVIII wieku ze zbiorów Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa. Ekspozycja uzupełniona jest tablicami informacyjnymi przybliżającymi czasy Martina Helwiga. 
Inne mapy z tego okresu dostępne na portalu Dolny-Śląsk.; tutaj. 
Wystawa w muzeum będzie dostępna do 26 stycznia 2014 r.