Ślęża i Sobótka - kanał informacyjny

Ta strona (blog) ma informować o wszystkim co się dzieje wokół wyjątkowej Góry Ślęży. Jest to uzupełnienie do różnych informacji i wydarzeń lokalnych z bliższej i dalszej okolicy tej magicznej góry. Zapraszam do dodawania materiałów filmowych, zdjęciowych i tekstowych jak i darmowych ogłoszeń i reklam. Prosimy również o informacje o imprezach które mają się odbyć.



czwartek, 17 maja 2012

250 rocznica bitwy pod Rybią Górą

Pod górą Rybak lub Rybią (411 m npm) należącej do Wzgórz Gilowskich było miejscem, gdzie w sierpniu 1762 r. rozegrała się jedna z ostatnich bitew wojny siedmioletniej,  która przypieczętowała ostatecznie utratę Śląska przez Wiedeń na rzecz Prus.

Wspólczesny widok na pole bitwy.  Piława Górna, os Młyńskie w tle góra Rybak, od wschodu  rozbierana przez  firmę DSS.

Bitwę, znaną lepiej jako bitwa pod Dzierżoniowem (16.08.1762 r. ) sprowokowali Austriacy, zdążający na odsiecz obsadzonej rok wcześniej Świdnicy, atakując Prusaków okopanych na Wzgórzach Gilowskich.

Stalowa kula armatnia o średnicy 120 mm i wadze około 5 kg. znaleziona na polu bitwy.
Fot. zbiory prywatne AK



Kule  karabinowe z  ołowiu o średnicy od 12 do 17 mm.
Fot. zbiory prywatne AK
  Pomimo przewagi liczebnej Austriacy nie zdołali zepchnąć Prusaków ze wzgórz.
Wojskami pruskimi dowodził osobiście król Fryderyk II . W zmaganiach zginęło,
lub zaginęło około 1000 żołnierzy. żródło; http://wroclaw.hydral.com.pl/44003,obiekt.html

Bitwa pod Dzierżoniowem 1762 (film), fragm. wykładu dra Tomasza Przerwy.  
Wykład nagrany dnia 28 V 2012r. w Miejsko - Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie.

2 komentarze:

  1. Zainteresowała mnie ta bitwa pod Piławą Górną, z którą jestem związany sentymentalnie. Jest bardzo wiele wydarzeń z przeszłości do odkrycia, uzewnętrznienia. Chętnie będę zaglądał do blogu, bu dowiedzieć się czegoś więcej. Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki, to jeżeli będzie Pan opisywał następną przełęcz Woliborską. To proszę przedłużyć trasę do Piławy Górnej i zaliczyć
    kilka punktów które warto zaliczyć, niby je widać bez wysiadania z samochodu ale czasami tego nie zauważamy a i informacje o nich
    dopiero teraz wypływają z archiwów.
    1 Pałac w Jodłowniku.
    2 Rotunda po arenie do walk rycerskich.
    3 Pałac w Ostroszowicach, gdzie od sierpnia 1944 do stycznia 1945 mieściła się; Szkoła wywiadowcza w Weigelsdorf (ros. Разведшкола в Вайгельсдорф) - niemiecki ośrodek wywiadowczy skierowany przeciwko ZSRR
    4 Gospoda Pod Leśnym Zameczkiem - Zum Waldschlossen.
    5 Punkt widokowy z widokiem od Dzierżoniowa po Piławę Górną, a horyzont zamyka Masyw Ślęży. Z tego miejsca mamy widok na całe pole bitwy; Pod Rybakiem.
    Przy drodze jest jeszcze kilka ważnych i ciekawych miejsc troszkę w bok, tutaj nie podlinkowanych, a godnych obejrzenia; Góra Czeszka z pięknym widokiem, koscioły w Ostroszowicach i Owieśnie. Pałac, ruiny w Owieśnie. Tajemniczy bunkier w Ostroszowicach itp.

    OdpowiedzUsuń