Ślęża i Sobótka - kanał informacyjny

Ta strona (blog) ma informować o wszystkim co się dzieje wokół wyjątkowej Góry Ślęży. Jest to uzupełnienie do różnych informacji i wydarzeń lokalnych z bliższej i dalszej okolicy tej magicznej góry. Zapraszam do dodawania materiałów filmowych, zdjęciowych i tekstowych jak i darmowych ogłoszeń i reklam. Prosimy również o informacje o imprezach które mają się odbyć.



środa, 28 sierpnia 2019

Piława Dolna zderzenie z ciężarówką


21 sierpnia około godz. 10.00 doszło do zderzenia dwóch aut w Piławie Dolnej na wysokości numeru 39, w wyniku zderzenia uszkodzony został również trzeci samochód marki Seat zaparkowany na posesji. Najprawdopodobniej do zdarzenia doszło gdy samochód dostawczy marki Renault na wskutek blokady kół zjechał na przeciwny pas ruchu i doprowadził do zderzenia z prawidłowo poruszającym się samochodem osobowym marki Peugeot. Wskutek zderzenia w samochodzie osobowym została uwięziona pasażerka, którą uwolnili strażacy przy pomocy narzędzi hydraulicznych i przekazali zespołowi pogotowia ratunkowego następnie odwieziona do szpitala. Ratownicy medyczni musieli udzielić pomocy medycznej osobie, która obserwowała zdarzenie i zasłabła. Po około dwóch godzinach ruch został przywrócony.






Bielawa, najechanie i uderzenie w płot


26 sierpnia po godzinie 11:00 doszło do zdarzenia drogowego na ulicy Żeromskiego w Bielawie. Najprawdopodobniej do stłuczki doszło gdy kierujący samochodem dostawczym marki Renault najechał na poprzedzający go samochód osobowy marki Ford. Kierowca dostawczego próbując uniknąć zderzenia wjechał w ogrodzenie. Szczęśliwie nikt nie doznał obrażeń. Na miejscu pracowała policja.







Dzierżoniów potrącenie pieszej na pasach




21. sierpnia po godzinie 18:00 w Dzierżoniowie na ulicy Złotej, kierujący motorowerem 77-letni mężczyzna nie ustąpił pierwszeństwa 61-letniej kobiecie, będącej na przejściu dla pieszych, doprowadzając do zdarzenia drogowego. Kobieta doznała obrażeń w postaci urazu głowy i została hospitalizowana. Sprawą zajmą się dzierżoniowscy dochodzeniowcy.
Źródło: Komenda PP w Dzierżoniowie







piątek, 23 sierpnia 2019

Bielawa kolizja po wymuszeniu




9 sierpnia przed godziną 15:00 doszło do zdarzenia drogowego na Bielawskiej obwodnicy, przy przy myjni samochodów. Najprawdopodobniej kierująca samochodem marki Opel doprowadziła do zderzenia z prawidłowo poruszającym się samochodem marki Daewoo Matiz. W samochodzie marki Opel podróżowały dwie osoby oraz małe dziecko do którego został wezwany Zespół Ratownictwa Medycznego. Szczęśliwie nikomu nic się nie stało. Na miejscu pracowała policja, kwalifikując zdarzenie jako kolizję. Niewielkie utrudnienia w ruchu występowały do godziny czasu.





Polska książka w poniemieckich księgozbiorach w Piławie Dolnej i Kiełczynie.

Biblioteki powstawały zazwyczaj przy parafiach, tworzone przez proboszczów. Miały one charakter zbiorów prywatnych , lecz służyły także parafianom. Na uwagę zasługuje księgozbiór ,, poniemiecki” przy parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Piławie Dolnej. Znajdujące się w nim pozycje dotyczą głównie teologii i prawie w 100 % drukowane są w językach niemieckim i łacińskim. Najstarsza zachowana w nim książka z 1783 r. została wydana na Jasnej Górze w języku polskim i nosi tytuł : „Anty-Chryst w znakach poprzedzających ostateczny Sąd Boży , czterema kazaniami adwentowemi niegdyś z ambony ogłoszony”. Proboszczem był wtedy Francisko Kalbas (kalbasa-kiełbasa) - od 1782 do 9 maja 1831r. Od 1783r. do 1930r. zachowały się w piławskiej bibliotece pojedyncze pozycje wydane w j. polskim, drukowane na Jasnej Górze, w Lipsku, Fryburgu, Bytomiu, Mikołowie, Wrocławiu.


Wstęp do książeczki z serii ,, Biblioteczka Nabożeństw Katolickich”, wydanej w Lipsku 1874 r. drukiem F.A. Brockausa.

Modlitewnik z 1899 r. -” Skarb duszy” wydany w Mikołowie u Karola Miarki. Książeczkę wydrukowano za zgodą księcia biskupa wrocławskiego- Adolfa Bertrama.


Modlitewnik ,,Panie wysłuchaj modlitwę moją” wydrukowany w Naumburgu w 1870 r. przez G. Patza na zlecenie warszawskiej spółki Geberthera i Wolfa.


,, Dziecię Maryi” ,powieść obyczajowa z biblioteki śląskiego ,,Katolika” wydana w 1911 r. w Bytomiu na Górnym Śląsku. Jest to prawdopodobnie pamiątka po nauczycielu w katolickiej szkole w Piławie Dolnej - Wiktorze von Porembskim, przedstawicielu biednej szlachty, która poza tytułem ,,von”- jaśnie pan, nie posiadała wiele i zwana była ,,pan habenic”.


,, Historia Biblijna dla katolickich szkół ludowych” z 1920 r. wydana przez Drukarnię Księgarni Nakładowej Herdera we Fryburgu za aprobatą księcia biskupa wrocławskiego Adolfa Bertrama.



 Fragment ,, Historii Biblijnej”- przykład pięknej polszczyzny, z którą czytelnik miał kontakt w czasach szalejącej, z mniejszym czy większym natężeniem, germanizacji.


Przykład germanizacji przez szkołę w Piławie Dolnej. Fragment protokołu powizytacyjnego szkoły z 31 marca 1879 r. a w nim pytanie czy są w szkole dzieci mówiące po polsku lub czesku i co nauczyciel zrobił, aby przestały. Nauczyciel przekreślił to pytanie trzema kreskami, formalnie takich dzieci nie było.


Monumentalną książką w języku polskim z księgozbioru piławskiego jest ,, Pismo Święte. Stary Testament. Tom 1. Według księdza Jakuba Wujka.” Warszawa 1878, druk B. J. Teubnera w Lipsku. Nie posiadała ona aprobaty cenzury rosyjskiej, zatem nie trafiła na ziemie polskie pod zaborem rosyjskim.


,,Stary Testament” z Piławy Dolnej waży około 7,5 kg. wydany w pięknej polszczyźnie złotego wieku kultury polskiej – XVI w.

 Bardzo zniszczona okładka Starego Testamentu z polskim napisem zasłonięta została przez widoczną z napisem niemieckim ,, Die Heilige Schrift”.


Piławskie Pismo Święte Starego Testamentu ozdobione jest 230 ilustracjami.



  Potężny księgozbiór niegdyś znajdował się w zabytkowej szafie przy wejściu do skarbca w kościele św. Jerzego w Dzierżoniowie. Z wielojęzycznej biblioteki ks. Melca w Kiełczynie pozostało niewiele. Po śmierci proboszcza w 1957r., jak wspomina jeden z uczestników , ówczesny seminarzysta wrocławski, wywieziono do Wrocławia zawartość dwóch szaf bibliotecznych . Pojedyncze egzemplarze, po dwie książki, seminarzyści - za zgodą przełożonego - mogli sobie wybrać. On wybrał polskojęzyczne .Ks. Melc miał zwyczaj obdarowywania parafian, zwykle młodzieży i dzieci, książkami.

Pozycja z księgozbioru ks. Melca w Kiełczynie. Pod pseudonimem ,,Ksiądz” ukrywał się ks. Jan Kudera (1872-1943). Z notatki zachowanej przez ks. Melca :,,Górnoślązak – Polak- musiał się ukrywać pod pseudonimami za pracę oświatową dla ludu polskiego”.



 Książka ks. Melca , druk krakowski z 1923r. czcionkami drukarni ,, Głosu Narodu”, ,, największy podręcznik dla ludu i organistów w kościołach katolickich”. Ks. Melc często bywał w Krakowie i znał go równie dobrze, jak Wrocław.


 Fragment książki z biblioteki ks. Melca :,, Deklamator Polski. Zbiór poezyi religijnych, narodowych i historycznych z dodatkiem dyalogów i sztuczek teatralnych”. Poznań 1893 . Nakładem K. Kozłowskiego, czcionkami drukarni ,, Dziennika Poznańskiego”. Ks. Melc w kazaniach , nauce katechetycznej wykorzystywał poezję, między innymi ,Mickiewicza , Słowackiego.



Z biblioteki ks. Melca. Liryka w całości poświęcona pięknu, historii i polskości Śląska.



 Ostatnia, wydana w języku polskim, książka nakładem i drukiem opolskiego wydawnictwa ,,Nowin” przed wybuchem II wojny światowej. ,,Nowiny” ściśle współpracowały ze Związkiem Polaków w Niemczech. Książeczka z biblioteki ks. Melca.


W Kiełczynie zachowała się książka w języku niemieckim:,,Das Recht auf Muttersprache im Lichte des Christentums” (Oppeln- Opole 1919). ,,Prawo do języka ojczystego w świetle nauki chrześcijańskiej” napisali pod pseudonimami zasłużeni dla polskości Śląska, obecnie błogosławieni męczennicy Kościoła katolickiego , ks. Józef Czempiel i ks. Emil Schramek. Obydwaj zginęli w KL Dachau w 1942r. Ks. Czempiel był bliskim współpracownikiem ks. Józefa Wajdy. Ks. Szramek był przyjacielem ks. Melca. Niemieckojęzyczne dzieło miało wybitnie polskiego ducha.



                                                                                                                        J. Głód.




czwartek, 22 sierpnia 2019

Dzierżoniów, Święto Wojska Polskiego



15 sierpnia około godziny 13.30 na płycie targowiska miejskiego w Dzierżoniowie, nastąpiło uroczyste otwarcie pikniku rodzinnego, przez Burmistrza Dzierżoniowa Dariusza Kucharskiego i Prezesa ORP Ireneusza Wagnerowskiego . Po raz pierwszy w Dzierżoniowie zostały zaprezentowane wozy bojowe Wojska Polskiego takie jak Rosomak i MRAP (wojskowy pojazd opancerzony o zwiększonej odporności na miny i ataki z zasadzki), które oblegane były przez najmłodszych uczestników spotkania. Duże zainteresowanie wzbudzało stanowisko strażaków OSP z Bielawy, gdzie do lania wody na celność ustawiała się kolejka.
Minutą ciszy uczciliśmy mjr Krzysztofa Woźniaka oraz zmarłego niespodziewanie naszego kolegę śp. Sławka... młodego chłopaka, od niedawna dumnego żołnierza RP, szczerego patriotę, rekonstruktora historii, wiceprezesa GRH 58 pułku piechoty, komendanta JS 1919 Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego, piłkarza retro-drużyny Lechji Lwów, zawsze uśmiechniętego, pracowitego, sumiennego, lojalnego będącego wzorem dla młodszych.
 Atrakcjami  Pikniku były:
- Ekspozycje broni i techniki wojskowej.
- Kiełbaski z grilla, kwas chlebowy, pajda ze smalcem,  piekielna grochówka  strażacka à la Piotr, przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Ligoty Wielkiej, popcorn, wata cukrowa.
- Zjeżdżalnie dla dzieci, karuzela.
- Stoiska grup rekonstrukcji historycznych;  GRH 58 PP (4 pułku strzelców wielkopolskich).
- Stoiska wojsk specjalnych: Gromu, Agatu, Formozy oraz komandosów.
- Muzeum Broni i Militariów z Witoszowa.
- Grupa Historyczno-Rekonstrukcyjna 303 TEAM, żołnierze amerykańscy i oryginalny Dodge z II wojny światowej.
- Ekspozycje Lasów Państwowych ze Świdnicy oraz Uzdrowisk Kłodzkich.
Na scenie zaprezentował się zespół „Conmoto” z Piławy Dolnej oraz młodzi artyści ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łagiewnikach.
Honorowy patronat – Minister Michał Dworczyk, Muzeum Wojska Polskiego z Warszawy, Muzeum Marynarki Wojennej z Gdyni.
oraz Bliskie Spotkania z Techniką Wojskową i Żołnierzami Sił Zbrojnych RP







Dzierżoniów, Święto Wojska Polskiego



15 sierpnia około godziny 13.30 na płycie targowiska miejskiego w Dzierżoniowie, nastąpiło uroczyste otwarcie pikniku rodzinnego, przez Burmistrza Dzierżoniowa Dariusza Kucharskiego i Prezesa ORP Ireneusza Wagnerowskiego . Po raz pierwszy w Dzierżoniowie zostały zaprezentowane wozy bojowe Wojska Polskiego takie jak Rosomak i MRAP (wojskowy pojazd opancerzony o zwiększonej odporności na miny i ataki z zasadzki), które oblegane były przez najmłodszych uczestników spotkania. Duże zainteresowanie wzbudzało stanowisko strażaków OSP z Bielawy, gdzie do lania wody na celność ustawiała się kolejka.
Minutą ciszy uczciliśmy mjr Krzysztofa Woźniaka oraz zmarłego niespodziewanie naszego kolegę śp. Sławka... młodego chłopaka, od niedawna dumnego żołnierza RP, szczerego patriotę, rekonstruktora historii, wiceprezesa GRH 58 pułku piechoty, komendanta JS 1919 Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego, piłkarza retro-drużyny Lechji Lwów, zawsze uśmiechniętego, pracowitego, sumiennego, lojalnego będącego wzorem dla młodszych.
 Atrakcjami  Pikniku były:
- Ekspozycje broni i techniki wojskowej.
- Kiełbaski z grilla, kwas chlebowy, pajda ze smalcem,  piekielna grochówka  strażacka à la Piotr, przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Ligoty Wielkiej, popcorn, wata cukrowa.
- Zjeżdżalnie dla dzieci, karuzela.
- Stoiska grup rekonstrukcji historycznych;  GRH 58 PP (4 pułku strzelców wielkopolskich).
- Stoiska wojsk specjalnych: Gromu, Agatu, Formozy oraz komandosów.
- Muzeum Broni i Militariów z Witoszowa.
- Grupa Historyczno-Rekonstrukcyjna 303 TEAM, żołnierze amerykańscy i oryginalny Dodge z II wojny światowej.
- Ekspozycje Lasów Państwowych ze Świdnicy oraz Uzdrowisk Kłodzkich.
Na scenie zaprezentował się zespół „Conmoto” z Piławy Dolnej oraz młodzi artyści ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łagiewnikach.
Honorowy patronat – Minister Michał Dworczyk, Muzeum Wojska Polskiego z Warszawy, Muzeum Marynarki Wojennej z Gdyni.
oraz Bliskie Spotkania z Techniką Wojskową i Żołnierzami Sił Zbrojnych RP







Piława Górna, dachowanie BMW


21 sierpnia po godz. 11.30 doszło do dachowania samochodu BMW w Piławie Górnej na ul. Młynarskiej na wysokości budynku 29. Kierowca został wyciągnięty przez przechodniów i przekazany przybyłym na miejsce strażakom PSP z Dzierżoniowa. Po udzieleniu pomocy przed medycznej poszkodowanemu kierowcy, przez strażaków został przekazany zespołowi Pogotowia Ratunkowego. Z samochodu nastąpił wyciek paliwa, który zneutralizowali strażacy. Droga była zablokowana do godziny 14:15.



Jak ustalili policjanci, sprawcą był 22-letni mężczyzna jadący BMW, który nie dostosował prędkości do warunków ruchu, nie zapanował nad pojazdem, uderzył w betonowy murek i doprowadził do wywrócenia pojazdu. Postępowanie prowadzi dzierżoniowski Wydział Dochodzeniowo - Śledczy.